Додати в закладки Підписатися на RSS
Регистрация
2 847
0
05-24-2024, 03:04

Вилучать за три дні: у кого заберуть автомобілі для армії за новим законом про мобілізацію

Вилучити автомобіль на потреби армії можуть у тому разі, якщо у власності у сім’ї більше однієї машини. Заберуть той транспортний засіб, який більше підходить для ЗСУ. Чиї машини передадуть армії.

ТЦК, СБУ та інші спецслужби вилучатимуть в українців особистий транспорт на потреби армії. Про це повідомили в Міноборони України. Норма почне діяти з 18 травня, коли набуде чинності закон про мобілізацію.У відомстві зазначили, що йдеться не тільки про особистий автомобіль, а й про трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські та дорожньо-будівельні машини, а також про сільськогосподарську техніку.

Вилучати транспорт під час мобілізації можуть співробітники ТЦК, регіональні органи СБУ або підрозділи ГУР на підставі рішень місцевих держадміністрацій.

Військово-транспортний обов’язок поширюється на:

  • центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування;

  • підприємства, установи та організації, у тому числі залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства;

  • підприємства, установи та організації, що забезпечують експлуатацію транспортних засобів;

  • звичайних громадян, якщо у них є у власності більше одного транспортного засобу.

Повернення транспорту після оголошення демобілізації здійснюється протягом 30 днів на підставі актів прийняття-передання. У документі зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби.

Заберуть одну з двох машин

Військово-транспортний обов’язок, передбачений законом про мобілізацію, зацікавив насамперед власників автомобілів. Яким чином відбуватиметься процедура, і в кого заберуть машину на потреби армії?

За словами адвоката Євгена Зурнаджи, автомобіль можуть вилучити тільки в тому разі, якщо в користуванні у сім’ї більше одного транспортного засобу. І якщо машина підходить для виконання завдань ЗСУ.

“Думаю, Міноборони сформують списки потреб на найближчий рік, спустять завдання в ТЦК. Військкомати, маючи доступ до всіх баз даних, подивляться, хто з громадян має кілька транспортних засобів, зареєстрованих на їхній території, складуть акт про прийняття-передання, оцінять майно і заберуть авто.

Зловживати або використовувати цю норму як покарання теж можуть, але питання, що вони будуть робити зі скаргами, які неминуче підуть”, — каже Зурнаджи.

Експерт нагадує, що база “Оберіг”, до якої отримали доступ співробітники військкоматів, СБУ і де зберігаються персональні дані громадян віком 18-60 років, об’єднує в собі кілька баз.

Зокрема сервісні центри МВС України та РАЦС, звідки можна отримати інформацію, хто, в якій сім’ї і якою кількістю машин володіє.

“У ТЦК і СБУ є доступ до цієї інформації. Якщо конкретна машина підходить для виконання завдань на фронті, і це не єдиний транспортний засіб у сім’ї, автомобіль можуть вилучити та передати на потреби армії.

Думаю, масових випадків не буде, оскільки седан, припустимо, забирати не стануть, вони не підходять для потреб армії. Хіба що генерала якогось возити. Але ось на джипи можуть звернути увагу”, — каже Зурнаджи.

Замість автомобіля повернуть гроші

Постанова Кабміну “Про затвердження Положення про військово-транспортний обов’язок” і закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та закон

“Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного або надзвичайного стану” визначають порядок вилучення транспорту.

Перш ніж вилучити машину, відповідні органи влади мають скласти акт про прийняття-передання, а також провести оцінку вартості майна. Якщо власник вважає, що ціна занижена, можна оскаржити рішення в суді.

“Щоб вилучити машину, достатньо три дні. На те, щоб переглянути оцінку вартості транспортного засобу, знадобиться до пів року. Чому питання стало актуальним, зрозуміло.

Автомобіль — розмінна монета на війні. У 2022-2023 волонтери викупили весь дешевий транспорт, який підходить для армії, і ситуація непроста.

Тому, якщо людина не захоче віддавати машину, її все одно заберуть і питати не будуть. А через кілька років держава поверне гроші за вилучений транспорт”, — продовжує експерт.

Повернення автомобіля відбувається через місяць після демобілізації. Також є порядок повернення грошових коштів, затверджених під час оцінки.

Читайте також: Українці зберігають до 5 мільйонів одиниць трофейної зброї - МВС

“Ніхто вам не повідомить, якщо автомобіля більше немає. Адже після складання акту прийняття-передання, машина більше не перебуває у вашій власності. Ви передаєте її у власність держави. А гроші повернути можуть, механізм для цього передбачено”, — резюмує експерт.
Коментарi:
Коментувати
Ваш коментар:
Питання:* Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив